fbpx

Strefa Cardio specjalizuje się w treningu aerobowym, czyli inaczej mówiąc tlenowym. Podczas ćwiczeń tego typu energia czerpana jest w dużej mierze z kwasów tłuszczowych, czego efektem jest spalanie tkanki tłuszczowej.
Jeśli chcesz mieć fit sylwetkę, dobre samopoczucie i cieszyć się dobrym zdrowiem – tego wszystkiego możesz oczekiwać gdy regularnie będziesz korzystać z urządzeń w Strefie Cardio. Maszyny jakie się tam znajdują, to bieżnie, eliptyki (orbitreki), rowery stacjonarne i steppery i ergometry wioślarskie.

Treningi Cardio powinny być systematyczne, by osiągnąć zamierzony cel i spodziewane efekty. Ćwiczenia aerobowe to zestaw ćwiczeń, podczas których wykorzystywana energia dla pracujących mięśni, dostarczana jest w wyniku przemian tlenowych. W początkowej fazie treningu wykorzystujemy energię najłatwiej dostępną czyli kalorie dostarczane podczas posiłku, dlatego też spalanie tłuszczu w komórkach tłuszczowych rozpoczyna się dopiero po około 30 minutach treningu.
Wprowadzenie systematycznego treningu cardio ma na celu szybsze spalaniu tkanki tłuszczowej i uzyskaniu smukłej sylwetki, jak również pomaga w walce z różnymi chorobami: miażdżycą, nadciśnieniem, otyłością czy cukrzycą.

W naszej strefie Cardio znajdują się:

  • 8 Bieżni
  • 4 Eliptyki (Orbitreki)
  • 2 Rowery stacjonarne
  • 2 Steppery
  • 3 Ergometry wioślarskie
  • 10 Rowerów spinningowych

Bieżnia
Ćwiczenia na bieżni są bardziej bezpieczne niż bieganie, ponieważ bieżnie wyposażone są w specjalne amortyzatory, których celem jest ochrona stawów. Dzięki wbudowanemu komputerowi na urządzeniu można zmieniać intensywność ćwiczenia poprzez zwiększenie prędkości bądź zmianę kąta nachylenia co symuluje bieg pod górę bądź zbieg z góry.

Rower stacjonarny
Jazda na rowerze stacjonarnym jest jednym z lżejszych ćwiczeń, które pomogą wzmocnić twoje serce. Rowery wyposażone są w specjalne urządzenia, monitorujące pracę serca. Poza pulsem na wyświetlaczu widoczne są również: ilość spalanych kalorii, pokonany dystans, czas i poziom trudności.

Stepper
Trening na stepperze kojarzony jest często z czynnością wchodzenia po schodach. Ten rodzaj ćwiczeń jest idealny dla mięśni nóg (szybciej spala kalorie). Systematyczny trening na tym urządzeniu przyczynia się do wzmocnienia dolnych partii ciała i modelowaniu sylwetki. Podczas treningu na stepperze należy zwrócić szczególną uwagę na wyprostowaną postawę.

Eliptyk (Orbitrek)
Eliptyk doskonale nadaje się do wykonywania ćwiczeń cardio. Urządzenie to łączy w sobie zalety bieżni, roweru stacjonarnego i steppera. Można na nim naśladować ruchy właściwe dla jazdy na rowerze oraz biegów narciarskich. Podczas treningu na orbitreku angażowane są nogi, które poruszają się ruchem owalnym. Trening na eliptyku mniej obciąża stawy i ścięgna niż jogging. Przez cały czas trwania treningu nogi nie odrywają się od powierzchni sprzętu, co jest bardzo korzystne dla stawów. Eliptyk angażuje wszystkie partie mięśni, a gdy nie używa się rączek orbitreka, wzmacnia się mięśnie brzucha i pracuje nad stabilizacją pozycji. Dużą zaletą orbitreka jest możliwość ćwiczenia z różną prędkością, co pozwala dostosować intensywność treningu do swoich możliwości.

Ergometr wioślarski
Ergometr wioślarski to maszyna, która służy do ćwiczeń imitujących prawdziwe wiosłowanie na wodzie. Wygląda dość niepozornie, ale jest jednym z najlepszych urządzeń treningowych dostępnych na siłowni. Podczas treningu na wioślarzu pracuje aż kilkanaście grup mięśniowych, między innymi: mięśnie brzucha, grzbietu, ramion, nóg, pośladków i klatki piersiowej.